بردگیم چیست؟

بردگیم یا همان بازی رومیزی شامل مهره‌ها، کارت‌ها یا ژتون‌هایی می‌شود که طبق قوانین از پیش تعیین شده، بر روی همان برد چیده یا جا به جا می‌شوند. این بازی‌ها جمعی بوده و معمولا قابل بازی برای ۲ تا ۷ نفر و گاهی هم بیشتر هستند. بعضی از این بازی‌ها استراتژیک، بعضی دیگر بر پایه‌ی شانس و بعضی نیازمند دو شاخصه شانس و مهارت هستند .معمولا در بردگیم ها هدف مشخصی تعریف شده که بازیکنان سعی دارند به آن هدف برسند. هدف اصلی بسیاری از بازی‌ها، شکست دادن رقیبان، حفظ موقعیت و جمع آوری امتیاز است.

دسته‌بندی بردگیم ها به چندین صورت انجام می‌گیرد. یکی از دسته‌بندی‌ها شامل ۳ دسته‌ی آلمانی، آمریکایی و اروپایی می‌شود. دسته‌بندی دیگر بر اساس چیزی است که در بردگیم استفاده می‌کنیم، مثلا بازی‌های کارتی، تخته‌ای و …  اما اصلی‌ترین دسته‌بندی بازی‌ها بر اساس ژانر صورت می‌گیرد.
اینجا چند دسته اصلی و شاخص بردگیم ها را معرفی میکنیم:

بازی های خانوادگی

بازیهای خانوادگی در برد گیم ها یا بازی های رومیزی یکی از محبوب ترین و فراگیرترین دسته ها بشمار می آید.

از ویژگی های بارز بازی های خانوادگی قوانین ساده، اجزا و قطعات جذاب، زمان متوسط و نسبتا کوتاه آن ها می باشد. تعداد بازیکنان معمولا بین ۲ الی ۸ نفر متغیر میباشد. در واقع همانطور که از اسم این دسته مشخص است، این بازیها کاملا مناسب اعضای خانواده در سنین مختلف طراحی میشوند و در رده بازیهای سبک و نیمه سبک از لحاظ قوانین و پیچیدگی قرار میگیرند. سطح شانس و استراتژی این دسته بازیها تقریبا برابر است و تعامل بالایی بین بازیکنان در بازی وجود دارد. معمولا در اکثریت بازیهای این دسته نیازی به دانش زبان و صحبت برای بازی نیست و حتی برای آموزش کودکان نیز استفاده میشوند.

روند بازی در این دسته خیلی روان و جذاب است و یکی از بهترین سبک بازی هایی است که می توان به افرادی که شناخت کمی از دنیای بازیهای رومیزی دارند، معرفی کرد. معمولا بازی های خانوادگی به نحوی طراحی می شوند که بیشتر جنبه تفریحی و تعاملی بین افراد خانواده را در برگیرند. بازی کینگ دومینو (King Domino) و ازول (Azul) نمونه های از این دسته هستند.

بازی های استراتژیک

دسته بازی های استراتژیک یکی از پرطرفدارترین دسته ها در دنیای برد گیم میباشد. در واقع خیلی از بازیهای این دسته امکان قرار گرفتن در دسته بازیهای دیگر از جمله خانوادگی، جنگی و غیره را هم دارا هستند. از ویژگی های مهم این دسته میشود به سطح قوانینی سنگین تر به نسبت بازیهای مهمانی و خانوادگی، زمان بیشتر، دخالت شانس کمتر و افزایش سطح استراتژیک بازی اشاره کرد. تعداد نفرات در این دسته از بازیها معمولا بین ۲ الی ۴ نفر میباشد و سطح پیچیدگی و سختی بازی در حالت متوسط و بالاتر است. امکان وابستگی به حرف زدن در هنگام بازی در این دسته از بازیها به وفور دیده میشود و از سطح کم تا زیاد را شامل میشود، ولی بازیهای بدون وابستگی به زبان هم در این دسته از بازیها کم نیستند و تعداد بالایی را شامل میشوند. اصولا به دلیل زمان طولانی تر این دسته٫ سختی و پیچیدگی روند بازی و همچنین بعضا نیاز به زبان در هنگام بازی، این دسته بازیها برای افراد نیمه حرفه ای و حرفه ای مناسب تر است. بازی معروف مونوپولی (Monopoly) از بازی های استراتژیک مشهور میباشد.

بازی های پارتی یا مهمانی

همانطور که از اسم این دسته از بازی ها مشخص است مهمترین ویژگی بازی های مهمانی یا پارتی گیم، امکان بازی کردن آنها در جمع های مهمانی و شلوغ و تعداد بالای نفرات است. این گروه از بازی ها اصولا دارای لحظات مفرح و شادی آور زیادی در طول بازی هستند. قوانین آنها خیلی راحت و ساده بوده و معمولا برای توضیحات قوانین بازی، زمان زیادی احتیاج نیست. پیچیدگی و سختی بازیها در حالت سبک و نیمه سبک قرار دارند. البته این به معنی عدم وجود فکر و استراتژی در بازی های این دسته نیست ولی به هر حال در اکثریت بازی های این دسته به اندازه سایر دسته ها پیچیدگی های استراتژیکی وجود ندارد.

تعداد بازیکنان در این دسته باید بالای ۵ نفر را شامل شود و هیچ محدودیتی در تعداد بالای بازیکنان وجود ندارد. بازیهایی در این دسته هستند که تا تعداد ۹۹+ نفر را هم پوشش میدهند! زمان این دسته از بازیها معمولا کوتاه و روندشان سریع و تعاملات اجتماعی و گفتگو بین بازیکنان بالا است. به مانند بازیهای خانوادگی، بازیهای دسته مهمانی هم، از بهترین گزینه ها برای آشنایی و معرفی افراد تازه کار و ناآشنا با برد گیم ها هستند و از طرفی بهترین گزینه برای جمع های شلوغ خانوادگی و مهمانی شما می باشند. بازی‌هایی مثل جنگا (Jenga)، تابو (Taboo) و تیزبین در این دسته جای دارند.

بازی های انتزاعی

این دسته از بازی ها با نام های «استراتژی محض» یا «استراتژی مطلق» شناخته می شوند. در واقع به دسته ای از بازی های رومیزی اطلاق میشود که مهمترین ویژگی آنها نداشتن داستان و روایت داستانی هست و همچنین عدم وجود عنصر شانس در بازی و یا وجود درصد خیلی پایینی از شانس از ویژگی های مهم این گروه از بازیهاست.

این دسته از بازی ها در واقع قدیمی ترین و باستانی ترین دسته بازی های فکری به حساب می آیند و قدمتی بالای هزار سال دارند! در بازی های انتزاعی تمام اطلاعات بازی بصورت کامل قابل مشاهده است و روند بازی معمولا جدی و کاملا فکری می باشد. قوانین این دسته از بازی ها معمولا خیلی پیچیده نیستند. به راحتی قابل یادگیری هستند ولی نحوه انجام بازی و پیچیدگی های استراتژیک بازی و تنوع پیاده سازی تاکتیک های مختلف در بازی بسیار زیاد و متنوع است. در واقع سختی روند این بازیها از حالت سبک تا سنگین را شامل میشود. شانس و مشخصه هایی مانند تاس و کارت در بازیهای انتزاعی به ندرت دیده میشود.تعداد بازیکنان در این دسته از بازیها معمولا ۲ نفر میباشد ولی بازی هایی با تعداد بازیکنان بیبشتر هم برای این دسته طراحی شده است. نکته بسیار حائز اهمیت در اغلب بازی های این دسته، وجود یک مکانیزم پینگ پنگی است یعنی بازیکنان از شرایط و امکانات اولیه مساوی برخوردار هستند و تنها فکر و استراتژی آن ها باعث رقم خوردن نتیجه بازی می شود. بازی‌های شطرنج، (Go) گو و بلاکاس (Blocus) مثال های خوبی از این دسته هستند.

بازی های همکاری مشترک و نقش آفرینی

یکی از دسته هایی که در دهه گذشته محبوبیت فوق العاده بالایی در دنیا کسب کرده، بازیهای Co-OP یا همکاری مشترک هست. در این نوع از بازی ها بازیکنان برای انجام دادن هدف یا اهدافی مشترک، در بازی با یکدیگر به همکاری میپردازند. در واقع حریف آنها خود بازی می باشد٫ به همین خاطر در انتهای بازی یا همگی با هم پیروز میشوند و یا همگی با هم می بازند. همکاری و تعامل بازیکنان با یکدیگر به جای رقابت مستقیم با همدیگر، ویژگی اصلی بازیهای همکاری مشترک است. بازی های همکاری مشترک میتوانند در زیر شاخه بازی های خانوادگی، استراتژی و مهمانی قرار بگیرند و از نظر درجه سختی بازی، مدت زمان بازی و تعداد نفرات هیچ محدودیتی ندارند و طیف گسترده ای را شامل میشوند .

برقراری تعاملات اجتماعی و گفتگو و مشورت از ویژگی های بارز این گروه از بازی ها می باشد. به دلیل هم تیمی بودن تمام بازیکنان با یکدیگر و منافع مشترک با هم، حس باخت و تقابل با بازیکنان دیگر، کاملا حس جدید و خاصی در این نوع بازی ها است. معمولا یک راه برای پیروزی بر بازی وجود دارد و چندین راه شکست. این موضوع باعث ایجاد تعامل و همفکری و مشورت بیشتر بازیکنان با یکدیگر خواهد بود.

در این نوع بردگیم، بازیکن اختیار عمل دارد. تصمیمات و انتخاب‌‌های بازیکنان، مسیر و نتیجه‌ی بازی را رقم می‌زند. اگر در این بازی‌ها شرکت کنید، باید یک شخصیت از بازی برای خود انتخاب کرده و بر اساس صفات شخصیتی خود، بازی را همانطور که می‌خواهید اجرا کنید. این ژانر مخاطبین خاص خودش را دارد. بازی‌هایی مثل Dungeons & Dragons(D&D) یا بازی‌های تخیلی دیگر مانند مافیا (Mafia)، جزو محبوب‌ترین‌های این دسته هستند. در بازی‌های نقش‌آفرینی معمولاً یک نفر بازی‌گردان (Game Master) هدایت بازی را به عهده می‌گیرد.

بیان دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

دسته بندی ها

آخرین نشریات

شهرگردی چیست؟

شهر ساختار اصلی شکل دهنده بسیاری از گونه های گردشگری می باشد و بسیاری از گردشگری ها را نمیتوان بدون حضور در شهر در نظر گرفت

بردگیم چیست؟

بردگیم یا همان بازی رومیزی شامل مهره‌ها، کارت‌ها یا ژتون‌هایی می‌شود که طبق قوانین از پیش تعیین شده

ده کافه برتر بافت سنتی شهر یزد

کافه گردی از جمله کارهایی است که اکثر مردم دنیا علاقه زیادی به آن دارند. یکی از مهمترین المان ها در انتخاب کافه